Praca w Holandii: Pracuj bezpiecznie

Mateusz Rąbalski
07.05.2015

W Holandii działają setki agencji pracy
Jednak nie wszystkie gwarantują bezpieczną i uczciwą pracę. Zanim zatrudnisz się korzystając z pomocy pośrednika, sprawdź, czy działa on zgodnie z prawem i czy jest wiarygodny.

Agencje pośrednictwa pracy (uitzendbureau) w Niderlandach funkcjonują w oparciu o CAO – Zbiorowy Układ Pracy dla Pracowników Tymczasowych. Zawiera on wytyczne prawne dla pracodawców oraz pracowników tymczasowych – legalnie działająca agencja pracy powinna stosować się do tych ustaleń. Przestrzeganie przepisów kontroluje specjalna organizacja ABU (Algemene Bond Uitzendondernemingen). Na jej stronie internetowej można pobrać tekst aktualnego układu na lata 2009–2014.
Ponadto wiarygodne biura pośrednictwa pracy powinny posiadać certyfikat Fundacji Norm Pracowniczych (SNA), oznaczony symbolem NEN 4400. Jest to znak jakości nadawany agencjom, które spełniają kryteria, tj. przestrzegają zasad higieny pracy i standardów zdrowotnych pracowników, gwarantują opiekę socjalną czy zapewniają pracownikom odpowiednie warunki zakwaterowania i transportu. Posiadanie certyfikatu nie jest konieczne, ale stanowi dodatkowy atut i gwarancję bezpieczeństwa zatrudnienia.

Szukając odpowiedniego biura pracy, warto też zwrócić uwagę na to, czy jest ono członkiem organizacji branżowej, która skupia zarejestrowane agencje i kontroluje ich bieżącą działalność. W Holandii jest kilka takich organizacji. Największe z nich to wspomniana już ABU, zrzeszająca ok. 65 proc. holenderskich agencji, VIA, która skupia głównie biura zatrudniające obcokrajowców oraz NBBU. Mniejsze i bardziej wyspecjalizowane to RIA, obejmująca sektor rolniczy oraz RIV z sektora przetwórstwa mięsnego. Na ich stronach znajdziesz wykaz certyfikowanych agencji pracy.

Twoje prawa

Pracownikowi zatrudnionemu przez agencję pracy tymczasowej, przysługuje szereg praw. Pamiętaj, że obowiązuje zasada: im dłużej pracujesz dla danego biura, tym więcej praw posiadasz.

Oto niektóre z nich:

prawo do odpowiedniego wynagrodzenia

UWAGA! Jeśli na początku otrzymujesz stawkę niższą, niż ta, przysługująca stałemu pracownikowi, pamiętaj, że po 26 tygodniach, przepracowanych dla jednej agencji, musi ona płacić ci tyle samo, co stałemu pracownikowi,

  • prawo do wynagrodzenia za nadgodziny,
  • prawo do urlopu,
  • prawo do zasiłku chorobowego,
  • prawo do premii urlopowej (vakantiegeld).

Wszystko to musi być zawarte w podpisanej przez ciebie umowie, która powinna być sporządzona zarówno w języku niderlandzkim, jak i języku ojczystym pracownika. Jest to przestrzegane bardzo rzadko, dlatego warto poprosić choćby o dodatkową wersję w języku angielskim lub niemieckim.

Ponadto agencja ma obowiązek poinformować cię o konieczności zakupu ubezpieczenia zdrowotnego, a jeśli potrzebujesz dodatkowego przeszkolenia w pracy, musi przeprowadzić takie szkolenie.

Najczęstsze nadużycia

W Holandii istnieje wiele niecertyfikowanych agencji pracy, które niestety są popularne wśród obcokrajowców, głównie ze względu na mniejszą ilość lub zupełny brak wymaganych formalności. Pamiętaj, że przy podpisywaniu umowy potrzebny ci będzie dokument oraz BSN – indywidualny numer identyfikacyjny, o który musisz postarać się po przyjeździe do Holandii. Jeśli agencja nie wymaga od ciebie podania tych danych, jest to sygnał, że może nie działać legalnie. Co jeszcze powinno zwrócić twoją uwagę? Przede wszystkim płaca poniżej ustawowego minimum, brak świadczeń socjalnych, unikanie płacenia podatków, np. podpisywanie umów na mniejszą liczbę godzin lub na fikcyjne kwoty albo brak umowy i wypłata „na rękę”. Nadużycia bardzo często dotyczą także zakwaterowania oraz dojazdów do pracy. Zawsze wymagaj od agencji zwrotu bądź częściowego pokrycia kosztów dojazdów i w przypadku, gdy agencja proponuje ci zakwaterowanie, sprawdź warunki mieszkaniowe.

Oszukali mnie!

Ponieważ imigranci zarobkowi dosyć często padają ofiarą oszustw, została powołana specjalna jednostka zajmująca się tym problemem. SNCU, czyli Stowarzyszenie Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych, uruchomiło niedawno specjalny serwis dla Polaków poszkodowanych przez nieuczciwych pośredników w Holandii. Naruszenie praw można zgłaszać w języku polskim, w Centrum Pomocy, dzwoniąc pod numer 0180 64 25 32, w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 11–16. Usługa przeznaczona jest dla osób pracujących zarówno dla polskich, jak i holenderskich biur pośrednictwa pracy tymczasowej.

Przydatne linki:

  • www.abu.nl
  • www.via-eu.com
  • www.nbbu.nl (tylko po holendersku)
  • www.normeringarbeid.nl – lista wszystkich agencji z certyfikatem
  • www.poinformowaniepomaga.nl – polska strona SNCU


SNCU

Chcesz zgłosić informację o nieuczciwej agencji pracy? Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych. Zgłoszenia w języku polskim przyjmowane są pod numerem 0180 64 25 32, w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 11–16.

źródło, za zgodą: http://www.e-holandia.info

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie