Holandia: Zawód pielęgniarka

Andrzej Winnicki
07.05.2015

Praca w zawodzie pielęgniarki za granicą oprócz dobrych zarobków wiąże się z szeregiem formalności

Polskie pielęgniarki ze względu fachowość i przygotowanie zawodowe cieszą się dobrą opinią, dlatego też wciąż znajdują zatrudnienie w wielu krajach europejskich. W Holandii na pracę mają szansę osoby z wyższym wykształceniem. Nabór prowadzony jest praktycznie przez cały rok.

Pierwszym krokiem jest uznanie dyplomu  pielęgniarki, które zdobyły tytuł magistra lub licencjat po 1 maja 2004 r. mają  jasną sytuację, gdyż ich dokumenty uznawane są automatycznie. Jeśli pielęgniarka broniła się przed tym terminem, musi potwierdzić ciągłość zatrudnienia przez minimum trzy z ostatnich pięciu lat. W przypadku osób, które zdobyły dyplom w studium, obowiązuje kryterium przepracowania pięciu z ostatnich siedmiu lat.
Pielęgniarki, które ukończyły jedynie liceum zawodowe mogą ubiegać się o uznanie dyplomu dopiero po podniesieniu swoich kwalifikacji.
Aby znaleźć zatrudnienie w Holandii , należy zarejestrować się w organizacji RIBIZ (BIG REGISTER). Skompletowanie potrzebnych zaświadczeń trwa zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy w zależności od kandydata i oferty. Do tego dochodzi jeszcze okres szkoleń organizowanych przez każdą z placówek.

Pierwsza praca
Personel medyczny musi posługiwać się miejscowym językiem w stopniu komunikatywnym, dlatego polskie pielęgniarki swoją karierę za granicą zaczynają najczęściej od pracy w domach opieki, dzięki czemu mogą nabrać pewności siebie w kontaktach z obcojęzycznymi pacjentami.

Zarobki
W Holandii  pielęgniarki, które pracują w domach opieki bez uznania dyplomu lub w pielęgniarstwie środowiskowym mogą liczyć na 1,2-1,4 tys. euro (5-5,8 tys. zł), w szpitalach, gdzie pensja waha się zazwyczaj od 1,4-2,5 euro (5,8-10 tys. zł). Prawie każda oferta pracy dla pielęgniarek w UE wiąże się z zapewnieniem zakwaterowania lub pomocą w znalezieniu lokum. Zazwyczaj panie mogą zamieszkać w budynku socjalnym lub w lokalu wynajętym przez pracodawcę na potrzeby pracowników. Kontrakty z pielęgniarkami podpisywane są na minimum 6 miesięcy, a nawet na 2 lata.

Lista dokumentów, które należy przedłożyć w celu podjęcia legalnej pracy za granicą:

1.    Kopia dyplomu ukończenia wyższej uczelni (studia licencjackie lub magisterskie).
2.    Oficjalne tłumaczenie dyplomu lub dyplom europejski - oryginał.
3.    Skan dowodu osobistego (obustronnie) lub paszportu.
4.    Zaświadczenie o niekaralności wydawane przez sąd (nie starsze niż trzymiesięczne).
5.    Wykaz programu studiów potwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia.
6.    Prawo do wykonywania zawodu (wydawane przez Izbę Pielęgniarską).
7.    CV w języku angielskim z opisem przebiegu zatrudnienia, staży i praktyk.
8.    Zaświadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielęgniarki poza granicami kraju (wydawane przez Izbę Pielęgniarską).
9.    Zaświadczenie o przebiegu pracy zawodowej (wydawane na podstawie świadectw pracy przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych).

 

Opracowano na podstawie: www.nowapraca.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie